
Uprawiasz sport zawodowo lub amatorsko? Chcesz się rozwijać i stawać coraz lepszym? Być może chcesz się uporać z różnymi trudnościami, które stają Ci na drodze do pełnej satysfakcji – czasem brakiem odwagi, czasem motywacji by trenować, czasem paraliżującym lękiem? Być może jest tak, że trenujesz rzetelnie, a i tak wyniki są niesatysfakcjonujące?
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że pomógłby Ci trening mentalny…
Trening mentalny to trening umysłu mający na celu wzmocnienie psychiki, by lepiej radzić sobie w kluczowych momentach (tych, które sprawiają nam trudności).
Jego początki sięgają lat 50-tych XX wieku, stosowany był wówczas w Związku Radzieckim.
We współczesnym świecie trenowanie umiejętności psychologicznych przez sportowców, stało się już praktycznie standardem. Kto ma do czynienia ze sportem, wie, że niejednokrotnie wygrywa „głowa”, „mocna psycha” , tak też oceniają to zawodowi sportowcy.
Poza bardzo sprawnym, silnym i wytrenowanym ciałem, techniką, potrzeba nieraz umiejętności opanowania stresu, lęku, własnych ograniczeń, potrzeba pewności siebie, koncentracji czy motywacji do trenowania oraz walki o wyniki i pokonywania kolejnych stopni trudności. Między innymi tym właśnie zajmuje się trening mentalny.
Jakie można osiągnąć efekty?
- przede wszystkim większa świadomość siebie
- zwiększa motywację do regularnego trenowania
- powoduje wzrost poczucia pewności siebie i wiary we własne umiejętności
- zwiększa umiejętność radzenia sobie ze stresem i lękiem
- poprawia umiejętność koncentracji uwagi
- pomaga optymistycznie przetrwać kontuzje i powrót do formy
A to wszystko przekłada się na poprawę wyników sportowych.
Jak widzicie jest to praca nad umiejętnościami, które można wykorzystywać także poza strefą sportową, w codziennym życiu, odnosimy zatem podwójną korzyść.
Jakie są m.in. sposoby pracy?
- indywidualna diagnoza potrzeb
- wyznaczanie celów
- techniki motywacji i nastawienia do trenowania, zawodów
- techniki relaksacyjne: oddechowe, trening autogenny, progresywny
- techniki wizualizacyjne
- trening koncentracji uwagi
- analiza mocnych i słabych stron
- wsparcie podczas kontuzji
Nasze zachowania, to co odczuwamy ma źródło w naszych głowach – myśli wpływają na emocje, a emocje na nasze zachowania i działania, a więc teraz to już od Ciebie zależy jaką podejmiesz decyzję.
Terapeuci

Magdalena Sokół psychoterapeuta
