psychoterapia indywidualna

psychoterapia indywidualna

Psychoterapia indywidualna opiera się na jedynej w swoim rodzaju, bezpiecznej, pełnej zaufania, uzdrawiającej relacji między pacjentem a psychoterapeutą i jest szczególnie zalecana przy leczeniu wielu zaburzeń, m.in. depresji, zaburzeń lękowych oraz zaburzeń osobowości.

Czynnikiem leczącym jest głównie rozmowa, najczęściej podczas bezpośredniego kontaktu w zacisznym gabinecie, gdzie raczej nie znajdziemy kozetki rodem z amerykańskich seriali, ale dwa ustawione na przeciw siebie fotele i stolik. Psychoterapeuta odpowiada za dyskrecję i bezpieczeństwo procesu terapeutycznego. Dzięki specjalistycznej wiedzy pomaga szerzej przyjrzeć się problemom, rozpoznać je i lepiej zrozumieć. Jest towarzyszem wewnętrznych przemian pacjenta, który odkrywa źródło swoich problemów często nie tam gdzie wcześniej szukał.

W praktyce, spotkania odbywają się raz w tygodniu po 50 minut, na jednego pacjenta przypada jeden terapeuta, z którym ustala się warunki współpracy. Czas trwania zależy od nurtu terapeutycznego, ale ostatecznie decyduje pacjent.

Terapia psychodynamiczna oparta na głębokiej pracy nad wpływem doświadczeń z dzieciństwa i wewnętrznych konfliktów może trwać 3 lata lub dłużej, behawioralno-poznawcza dla przykładu, nastawiona na teraźniejsze problemy oraz schematy postrzegania i zachowań średnio 12 tygodni. W ostatnich latach obok podejścia Gestalt ukierunkowanego na rozwój samoświadomości (w pracy długo i krótkoterminowej) coraz większą popularność zdobywa podejście integratywne, które czerpie z bogactwa wszystkich uznanych nurtów. Szerszy wybór narzędzi terapeutycznych pozwala na uzyskanie możliwie jak najlepszych efektów oraz na bardzo indywidualne podejście do każdego pacjenta, stąd terapię integratywną określa się mianem „szytej na miarę”.


Psychoterapia indywidualna odbywa się w formie spotkań w stałych – ustalonych wspólnie z terapeutą terminach. Czas trwania terapii jest określony w kontrakcie zawieranym między pacjentem a terapeutą. Sesja dla pacjentów indywidualnych trwa 50 min. Spotkania na ogół odbywają się raz w tygodniu. Koszt jednego spotkania to 100 zł.


W celu umówienia się na wizytę skontaktuj się z terapeutą.