
mgr Monika Janusz – psycholog, psychoterapeutka dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych
Jestem psychologiem, absolwentką Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz psychoterapeutką. Ukończyłam czteroletnie całościowe szkolenie z psychoterapii klinicznejw Medycznym Centrum Kształcenia Podyplomowego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz akredytowany kurs psychoterapii organizowany przez Polskie Stowarzyszenie Rozwoju Psychoterapii w Katowicach. Pracuję z dziećmi, młodzieżą i z dorosłymi. Zajmuję się diagnozą psychologiczną, poradnictwem psychologicznym oraz psychoterapią dzieci i młodzieży, rodzin i osób dorosłych.
Doświadczenie w pracy terapeutycznej zdobywałam na stażach klinicznych, m.in. na Oddziale Dziennym Zaburzeń Nerwicowych w Centrum Zdrowia Psychicznego „Feniks” w Zabrzu oraz na Oddziale Dziennym Leczenia Nerwic i Zaburzeń Behawioralnych w Katedrze Psychoterapii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Pracowałam także z pacjentami cierpiącymi na zaburzenia psychosomatyczne i z pacjentami zmagającymi się z chorobą nowotworową, udzielając im wsparcia psychologicznego, prowadząc zajęcia psychoedukacyjne i treningi relaksacyjne. Oprócz tego posiadam doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą, zdobyte w Zakładzie Pielęgnacyjno – Opiekuńczym Psychiatrycznym w Zbrosławicach i w szkołach specjalnych. Obecnie zajmuję się diagnostyką, poradnictwem psychologicznym, prowadzeniem indywidualnych i grupowych terapii psychologicznych oraz warsztatów w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej nr 1 w Katowicach.
Nieustannie doskonalę swój warsztat pracy, uczestnicząc w licznych szkoleniach i konferencjach. Poddaję swoją pracę superwizji. W swojej praktyce zawodowej kieruję się Kodeksem Zasad Etycznych Psychoterapeuty.
W pracy terapeutycznej opieram się na psychodynamicznym i systemowym rozumieniu objawów i trudności pacjentów. Dobieram techniki i metody pracy indywidualnie do potrzeb zgłaszających się osób. Prowadząc psychoterapię zależy mi na zbudowaniu z pacjentami relacji opartej na życzliwości, szacunku i zaufaniu, sprzyjającej osiąganiu założonych celów terapeutycznych. Moją rolą jest cierpliwe, pozbawione ocen towarzyszenie pacjentom w ich procesie zmian oraz w odkrywaniu ich potencjału.
Oferuję pomoc psychologiczną i psychoterapię osobom, które:
- zmagają się z długotrwałym bólem i chorobą, odczuwają dolegliwości psychosomatyczne,
- cierpią na zaburzenia depresyjne lub lękowe,
- przeżywają trudności w relacjach społecznych, rodzinnych i partnerskich,
- doświadczają konfliktów w rodzinie lub związku,
- nie radzą sobie z natłokiem codziennych obowiązków, odczuwają silny stres,
- doświadczają kryzysów życiowych lub nieoczekiwanych zmian,
- mają niską motywację do działania,
- chcą wzmocnić wiarę w siebie i swoje możliwości,
- chcą nauczyć się nowych sposobów rozwiązywania problemów i konfliktów.