Jestem psychologiem (mgr psychologii – Uniwersytet Śląski) i psychoterapeutą psychodynamicznym (obecnie w drodze do uzyskania certyfikatu). Ukończyłam czteroletnie całościowe szkolenie w psychoterapii – Szkołę Psychoterapii Psychodynamicznej w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym (szkolenie rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne). Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej (PTPPd).
Doświadczenie zawodowe w zakresie diagnozy i pomocy psychologicznej oraz psychoterapii, zdobywałam m. in. w: Klinice Psychiatrii i Psychoterapii ŚlAM w Katowicach, Domu Pomocy Społecznej dla Osób Przewlekle Psychicznie i Nerwowo Chorych w Mysłowicach, Poradni Zdrowia Psychicznego i Leczenia Nerwic oraz na Oddziale Dziennym w POZP w Rudzie Śląskiej, ośrodku terapeutycznym „Pociecha” w Zabrzu, Instytucie Psychoterapii i Seksuologii IPIS w Katowicach, a także na Oddziale Neurologicznym w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej. W ramach ciągłego rozwoju zawodowego, poza systematycznym poddawaniem się superwizji, regularnie biorę udział w cyklicznych spotkaniach Górnośląskiego Oddziału PTPPd oraz w organizowanych przez Towarzystwo konferencjach i seminariach naukowych.
Posiadam wieloletnie doświadczenie terapeutyczne, największe w długoterminowej psychoterapii dla osób cierpiących na zaburzenia osobowości (m. in. zaburzenia borderline i narcystyczne). Również kilkuletnie doświadczenie w psychoterapii wspierająco-podtrzymującej dla osób ze zdiagnozowanymi chorobami psychicznymi (m. in. schizofrenia).
W swojej pracy korzystam szczególnie z metody Psychoterapii Skoncentrowanej na Przeniesieniu (TFP), w której szkolę się w ramach superwizji u osoby posiadającej certyfikat psychoterapeuty TFP International Society of Transference – Focused Psychotherapy (ISTFP). Jest to współczesny rodzaj psychoterapii, wciąż rozwijany i badany pod kątem skuteczności. Stworzony w USA przez Otto Kernberga, na podwalinach psychoanalizy, jednak dostosowany specjalnie do potrzeb pacjentów zmagających się z zaburzeniami osobowości. Ma na celu nie tyle usuwanie/łagodzenie różnych objawów czy inne zmiany zewnętrzne (np. w zachowaniu, sposobie życia danej osoby), ale głębszą zmianę – wewnętrzną, tj. w samej strukturze osobowości – stąd nazywany jest inaczej leczeniem zaburzeń osobowości (więcej poniżej).
Każdą formę proponowanej przeze mnie psychoterapii (intensywna terapia długoterminowa – sesje dwa razy w tygodniu lub psychoterapia wspierająca/podtrzymująca – spotkania raz w tygodniu lub rzadziej) poprzedza cykl konsultacji (min. trzech), podczas których stosuję Wywiad Strukturalny (Kernberga). Ta metoda diagnostyczna (nie testowa lecz oparta na specjalnie prowadzonej, szczegółowej rozmowie) umożliwia jak najpełniejsze wstępne rozpoznanie źródła zgłaszanych trudności i/lub objawów (więcej poniżej). Następnie, podsumowanie cyklu konsultacji prowadzi do wspólnego podjęcia decyzji co do najlepszej formy dalszej pomocy – w zależności od wstępnej diagnozy psychoterapeutycznej, jak również od konkretnych celów i oczekiwań danej osoby, jej motywacji do pracy nad sobą, czy też od innych aktualnych możliwości i ograniczeń.
Pracuję indywidualnie z osobami dorosłymi (w tym z młodymi dorosłymi – od 18 r.ż.). Zapraszam osoby doświadczające: objawów lękowych, depresyjnych, wahań nastroju, także objawów zaburzeń jedzenia; różnego typu trudności emocjonalnych i w sferze zachowania (w tym zachowania impulsywne, samouszkodzenia); problemów w kontaktach społecznych, w związkach partnerskich czy w pracy zawodowej/nauce. Szczególnie zapraszam osoby, które zmagają się z długotrwałym psychicznym cierpieniem, przejawiającym się pod postaciami takimi jak: przytłaczające, bolesne, zmienne stany emocjonalne/„zamrożenie” uczuć/poczucie wewnętrznej pustki, bezsensu, braku nadziei na przyszłość; problemy w obszarach: poczucia tożsamości, poczucia własnej wartości/pewności siebie, samooceny; odczuwanie niepokoju, osamotnienia lub zagubienia w kontaktach
z innymi; brak satysfakcji bądź częste „zawirowania” i kryzysy w bliskich związkach i/lub w życiu zawodowym… i które w związku z tym pragną znaczącej, długofalowej zmiany w swoim życiu.
Wszystkie prowadzone procesy terapeutyczne poddaję regularnej superwizji u osoby posiadającej certyfikat superwizora PTPPd oraz psychoterapeuty TFP International Society of Transference – Focused Psychotherapy (ISTFP). W swojej pracy kieruję się zasadami kodeksu etyki psychoterapeuty psychodynamicznego PTPPd.