Czym jest psychodietetyka?
To dziedzina wiedzy, łącząca zagadnienia z psychologii, głównie z psychologii zdrowia i dietetyki. Nawiązuje do informacji związanych z wzajemną relacją ciała, psychiki oraz pożywienia. Opisuje psychologiczne mechanizmy, które kształtują masę ciała, zachowania i nawyki żywieniowe oraz wpływ spożywanego jedzenia na psychikę człowieka.
Do kogo jest skierowana konsultacja psychodietetyczna?
Z porady psychodietetyka mogą korzystać osoby, które cierpią na zaburzoną relację z jedzeniem, osoby zainteresowane zmianą masą ciała – jej redukcją, bądź przyrostem lub ustabilizowaniem. Osoby z brakiem akceptacji własnego wyglądu, z nieadekwatną samooceną, z zaburzeniami nastroju w kontekście masy ciała.
Psychodietetyka obejmuje zagadnienia przyczyny, przebiegu i leczenia zaburzeń odżywiania, w tym zaburzenia związane z niedoborowym sposobem jedzenia: anoreksja, ortoreksja, bigoreksja, czy z nadmiarowym sposobem żywienia: bulimia, zaburzenia z napadami objadania się, uzależnienie od poszczególnych pokarmów, zespół jedzenia nocnego oraz emocjonalne jedzenie, jedzenie pod wpływem stresu.
Jak wygląda konsultacja z psychodietetykiem?
Wizyta trwa 50 minut. Polega głównie na dialogu. Na pierwszych konsultacjach specjalista próbuje poznać trudności pacjenta i dotrzeć do źródła. Dzięki konsultacji pacjent zwiększa świadomość na temat przyczyn swojego problemu oraz dostępnych możliwości rozwiązania go. Wspólnie z psychodietetykiem pacjent ustala formę współpracy oraz określa cele i plan działania.