Czym tak naprawdę jest hipnoza?
Hipnoza to odmienny stan świadomości, który związany jest ze skoncentrowaną uwagą, zredukowaną zdolnością postrzegania a także zwiększona podatnością na sugestie. Można nazwać ją stanem głębokiego skupienia na jednym temacie, w którym sugestie są akceptowane. Umysł nie poddaje ich analizie, przyjmuje pewne rzeczy za pewnik. W tym stanie nieświadoma część umysłu nie traci wolności działania ale nie jest też ograniczona przez filtry, które nakłada nasza świadomość, ponieważ wszelkie dodatkowe procesy myślowe są wygaszone. Następuje osłabienie czynnika krytycznego, ponieważ hipnotyzowany podąża za osobistym doświadczeniem bez jego oceniania, akceptując je takim, jakim jest. Jednak całkowite osłabienie funkcji krytycznej nie jest możliwe, co w praktyce oznacza, że osoba hipnotyzowana może w każdym momencie odrzucić sugestię i na przykład wyjść z transu. Świadomy umysł jest obecny w transie hipnotycznym
(w innym wypadku byłby to sen), ale jego zdolność do komunikacji i współpracy
z podświadomością jest znacznie zwiększona.
Dlaczego warto skorzystać z hipnozy?
Często w literaturze można spotkać określenie hipnozy jako najdoskonalszego narzędzia dostępu do ukrytego potencjału człowieka. Istnieje wiele form terapii, jednak jedynie hipnoterapia charakteryzuje się bezpośrednią komunikacją z podświadomością osoby, która się jej poddaje. Hipnoterapeuta wprowadza klienta w stanu relaksu i wykorzystuje moc jego wyobraźni, mając do wyboru szeroką gamę technik – od podejścia pasywnego (opowiadanie historii, wprowadzania indywidualnie dobranych metafor i symboli, sugestie bezpośrednie) do aktywnego (hipnoza konwersacyjna).
Co ważne: hipnoza nie odbiera kontroli, wręcz przeciwnie daje większa kontrolę nad wewnętrznymi procesami i stanami. Z tego powodu nawet mała doza oporu ze strony hipnotyzowanego może znacznie ograniczyć możliwości uzyskania oczekiwanych efektów terapii. Dlatego tak ważna jest (na każdym etapie) współpraca klienta i hipnoterapeuty. Odpowiednie podejście stwarza podatne warunki do powodzenia sesji.
Hipnoterapia, w odróżnieniu od innych nurtów terapeutycznych jest uznawana za krótkoterminowe podejście, w którym korzystna zmiana, jeśli ma nastąpić, powinna pojawić się relatywnie szybko.
Dla kogo taka forma pomocy?
Hipnoza czy hipnoterapia jest dla każdego, kto szuka zmiany w swoim życiu, czyli oczekuje przywrócenia równowagi wewnętrznej (homeostazy). Generalnie znaczna większość ludzi może poddać się hipnozie i hipnoterapii. Są jednak pewne przeciwwskazania, wśród których wymienia się: schizofrenię, psychozę, epilepsję, narkolepsję, chorobę dwubiegunową oraz ciężkie zaburzenia depresyjne z tendencjami samobójczymi. Przeciwwskazaniem mogą być także poważne choroby serca. Tak samo leki psychotropowe, antydepresyjne lub inne zmieniające świadomość mogą wykluczać hipnoterapię.