W czym pomaga terapia uzależnień?
Współczesny świat i szeroka dostępność różnorodnych substancji psychoaktywnych stwarza ryzyko pojawienia się u ludzi różnych uzależnień. Uzależnić można się tak naprawdę od wszystkiego:
- Alkoholu
- Narkotyków
- Leków
- Rozmaitych czynności (tzw. uzależnienia behawioralne) – hazard, seks, zakupy, praca, Internet
Coraz więcej uzależnień dotyczy niestety dzieci i młodzieży, coraz powszechniejsze jest zjawisko uzależenień behawioralnych od komputera, gier i mediów społecznościowych.
Jak więc leczyć?
Światowa Organizacja Zdrowia uznała, że uzależnienie jest chorobą (ma swój numer statystyczny w klasyfikacji chorób) i jak każda choroba wymaga leczenia. Na ogół terapia uzależnień jest trzy stopniowa. Pierwszy etap terapii to budowanie motywacji do podjęcia leczenia, połączona czasem z detoksykacją. Drugi etap to terapia podstawowa. Trzeci etap to tzw. terapia pogłębiona.
Jak przebiega praca?
Terapia indywidualna uzależnień jest to forma indywidualnej pracy terapeutycznej z terapeutą. Praca ta zaczyna się od postawienia diagnozy problemu uzależnienia, określenia potrzeb oraz od stabilizacji abstynencji lub stopniowego ograniczania zażywania środków psychoaktywnych lub wykonywania czynności.
Kolejne etapy pracy zmierzają do poszerzania wglądów klienta w schematy reagowania emocjonalnego i poznawczego oraz interpersonalnego, które podtrzymują mechanizmy uzależnienia.
We wszystkich tych obszarach, przy wsparciu terapeuty, w dostosowanym do potrzeb klienta tempie, wprowadza się zmiany obejmujące obszary życia osobistego, rodzinnego i społecznego.
Dlaczego warto podjąć terapię uzależnień?
Terapia indywidualna to czas, w którym otrzymuje się wsparcie w odbudowie poczucia własnej wartości, a także można znaleźć odpowiedzi na następujące pytania:
- Jak wrócić do życia bez nałogu?
- Jak uporać się z uzależnieniem?
- Jak odbudować więzi z bliskimi?
- Jak znowu nie wpaść w uzależnienie – jak radzić sobie z głodami, z nawrotami, wpadkami?