Zaburzenia psychosomatyczne można zdefiniować jako szeroki zakres problemów somatycznych, których nie można w  żaden sposób przypisać chorobom organicznym, a które trwają z powodu trudności psychicznych. Prościej:  to choroby w ciele, lecz ich podłoże znajduje się w psychice.

Stresujące sytuacje, zarówno te, których doświadczamy obecnie jak i te, których mieliśmy okazję doświadczyć w przeszłości mogą prowadzić do dziwnego dość zjawiska, jakim są różnego rodzaju fizyczne bóle. Czy to właśnie zaburzenia psychosomatyczne? Skąd się one (dokładniej) biorą? Czym najczęściej objawiają się zaburzenia psychosomatyczne?

Stres był, jest i zawsze będzie obecny w życiu każdego człowieka. Dzięki niemu potrafimy zorganizować się i wykonać trudne działania, podjąć wyzwania. Niestety bywa i tak, że przeżywamy go permanentnie, nierzadko od wczesnych lat. I kiedy negatywne emocje nie znajdują tzw. ujścia (nie są wyrażane), w pewnym momencie pojawia się ból fizyczny pod wieloma postaciami. Bardzo często zdarza się, że ciągłe symptomy fizyczne, stają się bardziej dotkliwe, gdy czujemy się zestresowani. Powszechne objawy, których większość z nas może doświadczyć, to bóle głowy, zmęczenie, choroby skóry, uczucie mocno bijącego serca, bóle w klatce piersiowej (np. astma oskrzelowa), bóle brzucha (np. zespół jelita drażliwego).

To czym są zaburzenia psychosomatyczne już wiemy. Znamy też ich przyczyny. Co zatem można zrobić, aby się ich ustrzec. Skorą wiążą się one z długotrwałym stresem, w jaki sposób można go uniknąć? Jak z nim walczyć? Jak.. WYLUZOWAĆ?

Stres negatywny jest w pewnym sensie zachwianiem harmonii między zasobami organizmu, a obciążeniami, którym jest poddany. Dłużej utrzymujący się brak równowagi prowadzi do rozmaitych zaburzeń psychosomatycznych. Sposobów na zmniejszanie poziomu stresu jest wiele i na  każdego działa co innego, więc ważne jest aby siebie lepiej poznać. Ważnym czynnikiem jest indywidualna podatność na stres. Zaplecze genetyczne, napięcia we wczesnym okresie życia, ale i wzory zachowań- to wszystko wpływa na jego poziom i radzenie sobie z nim. To, co dzieje się na płaszczyźnie emocjonalnej i w umyśle, wyznacza subiektywne odczuwanie pewnego rodzaju obciążenia stresem. Odporność na stres można wzmacniać nie tylko w gabinecie psychoterapeuty. Istnieją proste czynności na wyciągnięcie ręki, poprawiające jakość naszego życia i funkcjonowania np. dzięki dobrej rozrywce, realizowaniu swoich marzeń, pasji, ale i również po prostu porcji zdrowego śmiechu.

Cały artykuł można znaleźć tutaj :

Co to są zaburzenia psychosomatyczne?

Katarzyna Wilder
psychoterapeuta
Ośrodek Psychoterapii STREFA ROZWOJU