czym jest psychoterapia

czym jest psychoterapia

Czym jest?

O psychoterapii, która staje się coraz bardziej popularna, albo po prostu potrzebna, mówi się ostatnio coraz więcej i częściej. Zapewne jednymi z powodów są większa świadomość społeczna i dostęp do informacji. Nie zmienia to faktu, że wciąż owiana jest aurą tajemniczości, budzi sporo pytań, ciekawości i lęku. Według mitologii greckiej wybranką Erosa była piękna niewiasta o imieniu Psyche, które tłumaczy się jako dusza ludzka lub motyl. Jak więc wygląda leczenie owej duszy tak delikatnej i nieuchwytnej jak piękny, kolorowy owad? Czym naprawdę jest psychoterapia, a czym na pewno nie jest?

Dla kogo ?

Psychoterapia jest potwierdzoną naukowo, uznaną metodą leczenia wielu schorzeń takich jak depresja, nerwice, uzależnienia, zaburzenia odżywiania i nie tylko. Skutecznością nie ustępuje leczeniu farmakologicznemu i raczej trudno ją przedawkować. Nie jest jednak prawdą , jak obiegowo się uważa, że skierowana jest wyłącznie do osób ze zdiagnozowanym zaburzeniem psychicznym. Psychoterapia adresowana jest do wszystkich zmagających się z problemami emocjonalnymi i w kontaktach z ludźmi , samotnością, kryzysem życiowym (np. rozwód, śmierć, utrata, pracy),ciężką chorobą, skutkami przemocy i wieloma innymi trudnościami, które sprawiają, że niełatwo doświadczyć choć namiastki szczęścia i spokoju. Istnieje wiele innych form pomocy psychologicznej np. porada, konsultacja psychologiczna, coaching, interwencja kryzysowa więc nie każda sytuacja jest od razu wskazaniem do podjęcia psychoterapii. W razie wątpliwości najlepiej umówić się na niezobowiązujące spotkanie ze specjalistą, który doradzi odpowiednie rozwiązanie. Poza oczywistymi kryteriami klinicznymi (diagnoza psychiatryczna) psychoterapia bywa konieczna, jeśli czujemy, że nie potrafimy już dłużej sami sobie poradzić, pomoc rodziny czy znajomych okazuje się niewystarczająca, a problem nie wiadomo czemu, wraca jak bumerang, często ze zdwojoną siłą

Na czym polega?

Psychoterapia opiera się na leczącej, pełnej zaufania, opartej na szacunku relacji między pacjentem, a psychoterapeutą i najczęściej polega na rozmowie podczas regularnych spotkań. W przeciwieństwie do najlepszego kolegi czy przyjaciółki, psychoterapeuta nie daje rad, nie podsuwa „na tacy” gotowych rozwiązań, nie ocenia, nie krytykuje. Obserwuje, słucha, stara się zrozumieć problem, udzielić niezbędnego wsparcia mając do dyspozycji cały arsenał specjalistycznej wiedzy zdobytej przez wiele lat nauki i dużo serca dla drugiego człowieka. Psychoterapia to wspólna podróż do świata pacjenta, który na nowo, z innej perspektywy przygląda się swoim emocjom, wyobrażeniom, schematom, uczy się je nazywać, rozumieć, przeobrażać. Czasem pracuje się nad doświadczeniem „tu i teraz”, czasem trzeba się cofnąć o wiele lat i uprzątnąć starego „trupa z szafy”, przeżyć coś trudnego jeszcze raz. Psychoterapeuta czuwa nad bezpieczeństwem wyprawy, jest empatycznym przewodnikiem, który baczy by pacjent nie zbłądził, pomaga mu zrzucić ogromny ciężar, z którym nie mógł się sam uporać, towarzyszy i wspiera na drodze do lepszego zrozumienia siebie i trwałych zmian na lepsze. Psychoterapia to stopniowy, często długi proces wymagający dużego wysiłku. Zdecydowanie warto go podjąć, chociaż efekty nie przychodzą od razu jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Czas terapii mimo, że ustalany w oparciu o nurt terapeutyczny i charakter problemu zawsze zależy od gotowości pacjenta, nie ma tu miejsca na najmniejszy cień przymusu.

Na co zwrócić uwagę?

Psychoterapię może prowadzić tylko i wyłącznie osoba o odpowiednich kwalifikacjach. Istnieje wiele odmian zalecanych w zależności od sytuacji pacjenta. Z uwagi na formę najczęściej wymieniana jest psychoterapia indywidualna, psychoterapia grupowa i psychoterapia rodzin. Ze względu na problematykę mówi się o psychoterapii dzieci i młodzieży, psychoterapii małżeństw i par czy konkretnego zaburzenia jak np. psychoterapia uzależnień. Jeszcze inne podziały narzuca terminologia związana z nurtem w jakim pracują psychoterapeuci np. integratywnym, behawioralno-poznawczym, psychodynamicznym, systemowym.